|
05.07.2008 Säät ovat olleet tosi vaihtelevat. Perjantaina oli melkein hellettä ja nyt sataa vettä kaatamalla ja on vain +5 astetta "lämmintä". Koiramme ovat saaneet paljon uusia ihailijoita ja varsinkin LÄTKÄ-pennut Kärpän johdolla ovat valloittaneet monet sydämet. Lupuksen suloinen nelikko ovat saaneet nimet: UMUR-AMAROK-ETNA-PREGO, viimeiset nimesimme Sisilia-reissumme mukaan, koimmehan jopa siellä ETNAN tulivuoren purkauksen! UMUR on pennuista rohkein ja ainoa tyttö. Prego taas taitaa olla arin. Vanhin koiristamme on TIPLU mamma, kohta 12 v, melko hyvässä kunnossa,mitä nyt silmät vähän vaivaavat. Silverin tyttö LOITSU palasi takaisin maailmalta kotiin ja tunnisti paikan ja tuntuu viihtyvän hyvin. Lokakuussa aloitamme pyörittämään myös KIUTAKÖNKÄÄN KAHVILAA ja sen yhteydessä toimivaa SAFARI-PISTETTÄ. Otamme jo nyt vastaan työhakemuksia HYVILTÄ TYYPEILTÄ =)... Korostamme oma-aloitteisuutta, kielitaitoa, kahvila kokemusta sekä tuntemusta safari-alalta. Yhteystietomme näet oikealla>>
19.06.2008 Huskytarhamme on ollut joka päivä auki 10 - 16 ja vierailijoita on riittänyt mukavasti opastetuille kierroksille. Amin harjoittelu päättyi ja hän matkusti Eega-saksanpaimenkoiran kanssa takaisin Kannukseen juhannuksen viettoon. Kiitokset vielä Amille =) Ensimmäinen tonnityöläinen aloittaa 1.7. ja hän on nimeltään Elisa Mursu, yhden huskyn omistaja Kuusamosta.
Uusia tarhoja rakennetaan oikein urakalla ja kohta päästään aitaverkon vetoon... Ahomaan Urho aloitti kesälomansa täällä koirien parissa ja oli suureksi avuksi myös tarhan teossa. Heidi ja Tenho ahertavat Rukan tarhalla ja Juha ja Arvo Liikasen tarhalla... tarha hommat eivät lopu kesälläkään... Kotisivujen sisältöä on uudistettu ja varsinkin OHJELMAT-osio muuttuu kokonaisuudessaan, työ on edelleen käynnissä. Katen ja Vapun pennut kasvavat kovaa vauhtia ja Vapun pennuista on jo 2 söpöläistä varattu. Seitsemästä pennusta jää ainakin yksi meille.
ILOISTA JUHANNUSTA ! Tasaista on ...aurinko ei nouse, eikä laske... ainakaan kuukauteen =)
Eli sinä kuusamolainen v. 1990 - 1992 syntynyt nuori, ota yhteyttä vaikka sähköpostilla, kerro itsestäsi ja sovi tapaaminen ! Työ sisältää koirienhoitoa, tarhojen siivousta ja ruokintaa. PAIKAT TÄYTETTY !
02.06.2008 Kannuksen KENNEL-linjan opsikelija Anne-Mari Huuki on aloittanut harjoittelu jaksonsa täällä Erä-Sudella. Mukana seuraa EEGA-koiruli. Tässä kuvassa Ami on Hermannin kanssa.
23.05.2008 Koleaa on ollut ja lähes joka päivä on vielä SATANUT LUNTA !! Esim Karhunkierroksen Hautajärven lähtöpaikalla oli vielä eilen pohjoisrinteillä 80 cm lunta ja pitkospuut osittain veden alla. Mutta tänään tapahtui muutos... oli jopa niin lämmintä, että joutui ottamaan pipon pois päästä! Susi käveli meidän 5km:n husky lenkin ympäri ja melkein olisi voinut vielä ajaa koirilla =) Mutta kyllä nyt loput lumet lähtee ja jos vaikka alkais tulla hiirenkorvia puihin.
1.05.2008
SÄHKÖPOSTI OSOITTEEMME ON MUUTTUNUT !! UUSI OSOITE ON husky@erasusi.comTänä aamuna 14.05.08 näytti tältä.... =) Yöpakkasta -2 astetta
Perinteisesti koiratarhamme on kiinni TOUKOKUUN ajan. Vielä on (28.4)kyllä ajokeliä hyvin, joten kannattaa soittaa ja varata aika =)
Päivystys numerossa 040-57 00 279. Sisäänpääsy maksu on 5 e / hlö. Paikalla huskymme, poroja, lampaita ja kaneja... Kiitoksia kaikille ennätyksellisestä kuluneesta kaudesta =)
20.04.2008 VALJAKKO KISAT Erä-Suden henkilökunnan valjakkokisat ajettiin tänään Rukajärvellä. Osallistujia oli 7 henkilöä ja matkana oli 5 km, josta ajonotto oli n. 4,3 km Keli oli mahtavan aurinkoinen ja urat oli oikein hyvässä kunnossa. Jännitystä oli ilmassa, kun 5:n koiran valjakot arvottiin osallistujien kesken. TULOKSET: 1. SUSI NORDMAN 8.06 Sisun ja Sirun valjakko 2. TENHO SUNNARI 8.27 Urmas ja Viiman valjakko 3. HEIDI PARKKISENNIEMI 8.47 Ayla ja Minni 4. HENRIKA ITÄNIEMI 8.57 Viiru ja Hanna 5. MIRJA PYYSIÄINEN 9.43 Lilla ja Peppi 6. TARMO KYLLI 10.04 Pikkune ja Alma 7. LILI JUVONEN 10.34 Mimmi ja Maggie Valokuvia tulossa....klikkaa tästä
Kilpailun järjestelyistä vastasivat Lili, Henkka ja Heidi. Ajanottajana oli Arvo- kiitokset heille =) Hauskaa oli....ENSI VUONNA UUDESTAAN =)
28.03.08 safarilla ollut ARI KORHONEN - otappa pikaisesti yhteyttä !
15.04.2008 Tässä uusimmat pennut! syntyneet 9.4.08. KATE sai 5 pentua kesken jääkiekko-ottelun, joten nimet olivat jo selvät; KÄRPPÄ, TPS, JYP, TAPPARA ja tietty BLUES. Kärppä-pennun kyllä tunnistaa... =)
10.04.2008 ... ja lunta tulee vaan LISÄÄ ! Tänään jopa jouduimme lapioimaan lunta pois kurveista, että pääsee valjakolla läpi =) Eli kausi jatkuu pitkään näillä tietämillä. Kelit ovat kuin helmikuussa parhaimmillaan. Tervetuloa ajamaan !
08.04.2008 Rekikoira kilpailun OINAKKA Sprintin valokuvia löydät täältä..... KLIKKAA
Täysi talvi vallitsee vielä täällä Kuusamossa. Ajo-uramme ovat hyvässä kunnossa ja uskomme, että ainakin vappuun asti voimme ajaa mitä parhaillilla urilla. Alla kuva siperianhusky pennuistamme, APU ja PAPU, nimet heille antoivat Taiwanin TV:n kuvaus ryhmä, jotka olivat täällä kuvaamassa valjakko ajoa. Suloisia pikku veijareita =)
26.03.2008 HEIDI PARKKISENNIEMI aloitti 20.03.2008 meillä oppisopimus koulutuksen. Koulutus kestää 2,5 vuotta, jonka jälkeen hän valmistuu ammattiin. Heidi on tehnyt meillä töitä jo aiemminkin viime kesänä ja joulun aikoihin ... joten hän tietää hyvin mihin on ryhtymässä =)
09.03.2008 Vauhdissa Hermanni, Dalton, Jose ja AUKKY....
04.03.2008 Hiihtoloman voi myös viettää kuten URHO... työntäyteisiä päiviä huskytarhalla =) Tässä muutamia Urhon kuvia KLIKKAA
15.02.2008 Olen sydänten murskaaja TOPI ja ikää minulla on kohta 6 viikkoa =)
Olemme ensi tiistaina 10 - 14 Kiutakönkäällä, Oulangan Luontokeskuksessa parin valjakon kanssa. Perinteinen kevättapahtuma sisältää paljon tekemistä koko perheelle. Valjakon kyytiin pääsee 5 euron maksulla. TAPAAMISIIN !
10.05.1998 - 26.01.2008
Menetimme rakkaan MISUN sairauskohtaukseen viime yönä
04.01.2008
Pakkasterveiset täältä Rukalta! Lauhan jakson jälkeen on pakkanen paukkunut oikein kunnolla. Täällä meillä ennätys on - 24 C, mutta kuulunee jossainpäin Kuusamoa olleen jopa - 38 C. Joulusesonki on kiivaimmillaan eikä sivuja ole ehtinyt päivittämään... Kaikki valjakot ovat liikkeessä koko päivän ja vieraita on ollut joka mantereelta. Kahdentoista hengen tiimimme pelaa hyvin yhteen unohtamatta tärkeintä elementtiä eli KOIRIAMME !
26.11.2007 KAIKKI AJOURAT KÄYTÖSSÄ ! TERVETULOA HUSKY SAFARILLE !
16.11.2007 Poro-ajelu kausikin on nyt käynnistynyt. Mukavasti ARCTIC-poika veti rekeä uusilla lumilla. Ensimmäiset asiakas ryhmät ovat olleet jo husky-ajelulla 2 km:n lenkillä. Olemme treenanneet nyt koiria kahdella tarhallamme; Tuija, Juha ja Arvo Liikasessa ja me muut täällä Rukalla, missä ajamme useammalla valjakolla 10 km:n lenkkiä (parhaimmillaan puoleen tuntiin ja se oli kyytiä...=) 50 km jalaksilla samana päivänä alkaa jo vähän tuntua jäsenissä, sillä ajo on vielä melko tarkkaa, sillä lunta ei ole vielä kovin ruhtinaallisesti, mutta parempaan päin ollaan menossa. Ensi viikolla saamme varmasti myös pidemmät urat ajo kuntoon asiakkaille. Uusittu 5 km:n lenkki on tosi mukava ajaa,sillä toinen pelto-osuus on jätetty kokonaan pois.
08.11.2007 REKI KAUSI ON AVATTU !!! Rukajärven tarhalla on asiakkaille auki 2 km:n huskyreitti. Treeni käytössä ovat myös uudistettu 5 km:n ja 10 km:n urat, mutta niihin kaivataan vähän lisää lunta, jotta asiakkaat pääsevät niille ajamaan. Ajanvaraus puh. 040-57 00 279
25.10.2007 Löydät meidät ja koiramme ensi lauantaina 27.10.07 RUKAN AVAJAISISTA Olemme Saaruan tuvalla n. 10 - 16 esittelemässä toimintaamme ohjelmapalvelu torilla.
15.10.2007 Syksy kamppailee talventuloa vastaan ja talvi hävisi tämän erän. Kura on vallannut taas maan ja ilman.... kuten kuvasta näkyy =) Tänään aloitti meillä AHOMAAN URHO kahden viikon harjoittelujakson ja sai heti naamansa kuraiseksi kärry treeneissä täällä Rukajärvellä. Urholla on onkin kilpavaljakko kotona Längelmäellä, joten homma on tuttua !
12.10.2007 KYLLÄ SE SÄVÄYTTÄÄ JOKA KERTA UUDESTAAN..... ...ENSI LUMI
01.10.2007 Syys treenaus kärryllä on jo alkanut =) Tämän päivän annos oli täällä Rukalla 10 valjakkoa kahdella kärryllä. Eräopas LILI JUVONEN aloitti talven työt tänään ja heti vaan kärryn ohjaimiin. Tunnelma kuvia löydät täältä: SYYS-TREENIT
23.09.2007 Syksy on tullut ja Paulalla valjakko kuume iskenyt.... ; ) Paula haki omat mussukat MIRRI, SUSI, NAHI ja ANSSI kotiin etelään. Lisäksi hän vei kaksi pentua "erityis treenaukseen" [PANDA & KURU] hän palauttaa ne ensi vuonna täysin oppineina.... Tilalle saimme kaksi alaskalaista TOSCA ja TERMIS Wilhelmiinalta. Ulkoisesti Tosca on kopio Debistä ja TERMIS aivan kuin BLACK-veturi pikkuisena... mahtaakohan olla setteriä taustalla..??! Uudet veijarit ovat hyvin kotiutuneet.
MYYTÄVÄNÄ -osio on päivitetty...
10.09.2007 Olen siirtänyt kuva albumin toiselle sivustolle ainakin toistaiseksi, sillä toteutus siellä on helpompaa kuin täällä FrontPagella (lue: en siis saa sitä toimimaan..;)
Uusi sivu avattu sinne: PENTU TERKKUJA mistä löydät kuvia meiltä tänä kesänä lähteneistä pennuista uusissa kodeissaan. Lisää kuvia vastaanotetaan sähköpostilla, kiitos =)
05.09.2007 Ilmat viilenevät ja pakkasöitä on jo ollut muutamia, ennätys - 3 astetta! Eli koirien treenaus kausi alkanee pian... =) Suloiset pikku kanimme ovat nyt luovutus iässä ja ne ovat myynnissä 20 e / kpl. Jäljellä on täysin valkoisia sinisilmiä ja valkoisia mustin merkein. Koiratarhamme on edelleen auki päivittäin 10 - 16. Viime viikolla oli merkkitapaus sillä....
TUHANNES ASIAKAS KESÄKAUDELLA palkittiin lahjakortilla. Tuhannes vierailija täällä Rukan koiratarhalla oli saksalainen (kuvassa kesk.) MAX BAUDASCH Onnea Max!
LTällä
sivulla on käynyt
Mirja © Pohjoista Unta
|
|
|
Erä-Susi Huskies Rukajärventie 30 93825 RUKATUNTURI KUUSAMO - FINLAND +358 40 57 00 279 husky(at)erasusi.com
|
|
|
UUSIN KUVA: ...klikkaa suuremmaksi Lisää tarhoja
... kylä lähtee.... "Ystävät" |
|
|
|
|